Pracujúci

Odvodový bonus prinesie do vreciek pracujúcich viac ako 2 miliardy eur ročne. Z toho 74 % ostane nižšej a strednej triede. 723 tisíc zamestnancov s najnižšími mzdami si polepší skoro o 15 %. 738 tisíc zamestnancov patriacich do strednej triedy bude mať vyššie čisté príjmy v priemere skoro o 10 %. Daň a odvody sa v systéme OB platia zo všetkých vlastných príjmov. Odvodový bonus neumožňuje úniky, a aj preto môžeme sadzby odvodov v konečnom dôsledku znížiť.

O koľko si polepší jednotlivec zamestnaný na trvalý pracovný pomer? Ak zarábal minimálnu mzdu, v systéme Odvodového bonusu si polepší o 15,4 %. Ak zarábal priemernú mzdu, polepší si o 9,9 %. Ak zarábal 1,5 násobok priemernej mzdy, polepší si o 7,5 %.

✓Odvodový bonus odbúrava hranicu medzi nepracovaním a pracovaním.

V súčasnosti, ak dostávate sociálne dávky  a ešte sa zamestnáte za veľmi nízku mzdu, prídete o sociálne dávky, ktoré sa znižujú o 75 % čistej mzdy. Keď sa zarátajú výdavky na dochádzanie do práce a napríklad zvýšené náklady na stravu, mnohým sa jednoducho neoplatí pracovať. Miera marginálneho zdanenia (miera zdanenia posledného zarobeného eura) je šialene vysoká.

V Odvodovom bonuse sa základná štátna dávka znižuje iba o 10% vlastných príjmov. Vďaka tomu viac nenastane situácia, kedy si človek svojou aktivitou v konečnom dôsledku pohorší. Základná štátna dávka je doplnok ku mzde a nie ako dnes, keď sú sociálne dávky náhradou mzdy.

Vypočítajte si svoj príjem v Odvodovom bonuse.

Prečítajte si o všetkých výhodách Odvodového bonusu.

Pracujúci